Seria 4002 jest oryginalną serią stosowaną głównie w przemyśle lotniczym. Jest to niezawodny, wciągany, odporny na wibracje system z ćwierć obrotu, który ma długi okres żywotności i może utrzymywać wysokie obciążenia. Dostępne są różne odmiany. W serii 4002 dostępne są stalowe i nierdzewne trzpienie z różnymi rodzajami obróbki powierzchni. Niektóre powłoki są przeznaczone w szczególności dla przemysłu lotniczego pokrycie kadmem lub chromianowanie na żółto.

Porównanie trzepieni Camloc serii 4002 i D4002

Dla trzpieni o różnej długości odpowiadają gniazda sprężynowe o dostosowanej długości, co powoduje, że trzpień jest unieruchomiony po montażu. Trzpienie muszą być zainstalowane przy użyciu szczypiec instalacyjnych 4P3. Dłuższe trzpienie z numerami od 16 i powyżej używają krótkiego sprężynowego gniazda, więc wymagany jest pierścień ustalający, aby zblokować w nim trzpień.

Seria D4002 została opracowana w celu zapewnienia ekonomicznej alternatywy dla zastosowań przemysłowych z większą dostępnością dla mniejszych ilości. Opcje materiału i powierzchni zostały zredukowane i przyjęte zgodnie z europejskimi wymogami ROHS i REACH. Poza trzpieniem ze stali nierdzewnej jest również ze stali ocynkowanej, zgodna z ROHS.

Kluczowym czynnikiem redukcji kosztów było użycie tego samego krótkiego sprężynowego gniazda na wszystkich kołkach, dlatego pierścień ustalający jest zawsze konieczny z wyjątkiem bardzo krótkich trzpieni o długości 4 i poniżej. Te krótkie trzpienie należy instalować za pomocą szczypiec 4P3. W przypadku znacznie większej liczby trzpieni, które muszą zostać zainstalowane z pierścieniem ustalającym, zmodyfikowano dwie rzeczy, które ułatwiają montaż: plastikowy pierścień zabezpieczający, który można zainstalować ręcznie, oraz narzędzie 4002T02-1BP, które zostało opracowane aby w sposób szybki i stabilny instalować metalowe pierścienie zabezpieczające.

 Instalacja trzpieni camlok z serii 4002 i D4002Instalacja trzpieni camlok z serii 4002 i D4002